Tikrosios atidėliojimo priežastys: baimė bei įpročiai

TIKROSIOS ATIDĖLIOJIMO PRIEŽASTYS: BAIMĖ BEI ĮPROČIAI

Ko gero, visi esame susidūrę su technikomis, kaip išvengti atidėliojimo ir padidinti produktyvumą. Žinome, kad darbus reikia suskirstyti pagal prioritetus, pagal laiką, bei sukurti apdovanojimo sistemas. Varlytes valgyti rytais, o dramblius šlamšti mažais gabaliukais. Šimtą kartų skaityta, šimtą kartų girdėta. Tačiau vis tiek tenka atidėlioti? Paaiškinsiu, kodėl.

Ar Jums teko kada nors atidėti sau malonią užduotį? Pažiūrėti veiksmo filmą, išsimaudyti karštoje vonioje ar dar keletą minučių panaršyti facebook‘e? Nustebsiu, jei atsakysite taip. Pasirodo, kad atidedame tik nemalonių užduočių vykdymą: pasiruošimo egzaminui pradžią, šiukšlių išnešimą, ar naujienlaiškio atidarymą. Kodėl?

Atidėliojame todėl, kad esame kankinami baimės.

Nukeldami darbus geresniems laikams bent laikinai pasprunkame, nuo to, kas mus baugina bei gąsdina. Tai gali būti užduoties metu patiriamas stresas, galima kritika, sėkmės ar nesėkmės baimės. Atidėdami tas užduotis rytojui jaučiamės saugiai, tad liekame komforto zonoje. O būna, kad tas nemalonus rytojus neateina…

Atidėliojimas yra per daugelį metų išugdytas įprotis.

Tenka girdėti, kad norint išsiugdyti naują įprotį, tam reikia 21 dienos. O per 21 metus tampame tikrais atidėliojimo meistrais. Šis įprotis veikia todėl, kad yra malonus, be to, už jį dar esame apdovanojami. Tad nukelti darbus atrodo prasminga bei racionalu. Ar teko susidurti su situacija kai:

  • Atidėtą užduotį už Jus padarė kas nors kitas?
  • Nukelta problema išsisprendė pati?
  • Atidėtos užduoties taip ir neatlikote, bet nieko blogo dėl to nenutiko?

Tad jeigu nukėlėme užduotį, o vėliau pasirodė, kad jos nereikėjo padaryti – triskart valio! Atsikratėme streso ją darant, sutaupėme laiko bei jėgų. Tad atidėlioti visai prasminga.

Kaip išvengti atidėliojimo?

Šioje vietoje tikrai nesusidursite su šimtą kartų skaitytais magiškais 5, 7 ar 9 punktais. Turite suprasti, kad atidėliojimas pats savaime nėra problema. Tai yra kitų problemų pasekmė. Pirmiausiai – vidinių baimių.

Dažniausios baimės būna: nesėkmės – manote, jog mažiausia padaryta klaida gali parodyti, koks menkas bei bevertis esate. Kritikos baimė – Jums suku priimti save, koks esate, o kitų pasmerkimas dar labiau skaudina. Sėkmės – puikiai atlikus šią užduotį, Jums reikės daryti kitus, dar daugiau jėgų pareikalausiančius darbus.

Užduočių atidėliojimas yra glaudžiai susijęs su mūsų vidine būsena – baimėmis bei įpročiais. Sprendimai, kuriuos priimame nukeldami užduotis, atliekami nesąmoningai, tai neverta dėl to savęs kritikuoti. Tad geriausias būdas to išvengti – suvokti savo vidinę būseną bei veiksnius, kodėl atidėliojame. Tad, jeigu tai darote,  liaukitės save smerkę, priimkite tokius, kokie esate. O tada judėkite į priekį susidorodami su baimėmis bei diegdami naujus įpročius.

Komandos architektas
Saulius Bagdonas

Sužinoti daugiau apie komandos formavimo paslaugas>>
<<Grįžti į patarimų skiltį.

Redaktorius Povilas Kaušinis