Populiariausi komandos formavimo mitai

POPULIARIAUSI KOMANDOS FORMAVIMO MITAI

Formuojant komandą yra labai svarbu suvokti jos apibrėžimą bei su ja susijusius mitus. Komanda yra maža žmonių grupė, kuri yra pasišventusi pasiekti bendrą tikslą, turi tam tikrų įgūdžių tai padaryti bei dalinasi bendra atsakomybe. Žemiau pateikiu populiariausius prasimanymus apie kolektyvo formavimą.

Sutelkta žmonių grupė jau yra komanda

Apmaudu, tačiau kolektyvo subūrimas komandos dar nesukuria. Prie jos formavimo ne itin prisideda ir bendri susitikimai, apmokymai, ar seminarai. Kol kiekvienas personalo narys sieks išpildyti individualius norus, kol nebus bendro tikslo, kurio norėtų pasiekti visi kolektyvo nariai, tol grupė netaps komanda.

Vertybių apibrėžimas formuoja darnų kolektyvą

Komandinės vertybės, kaip antai, draugiškumas, bendradarbiavimas, informacijos dalinimasis, kolektyvinis problemų sprendimas yra vertingos bei padeda sukurti malonią darbo aplinką, tačiau daugiausiai naudos suteikia tik trumpuoju laikotarpiu. Vien vertybių apibrėžimo nepakanka, naivus tikėjimas, kad jos paveiks komandos formavimą gali sukelti tik nusivylimą ir įvairių problemų ateityje.

Komandoms reikia stiprių lyderių, kurie vestų jas į priekį

Nebūtinai. Grupinio darbo sėkmė priklauso nuo kiekvieno kolektyvo nario atsakomybės už savo veiklą prisiėmimo. Svarbiausios formalaus lyderio pareigos yra krypties nurodymas, kolegų asmeninių gebėjimų atpažinimas, tinkamas jų suderinimas bei užtikrinimas, kad personalas dirbtų atsakingai.

Personalui reikia susirinkimų

Reikia, tačiau prasti susirinkimai, kurių metu tiesiog aptariamos problemos nukreipia komandų dėmesį nuo bendrų tikslų ir demotyvuoja. Susitikimai, kurių metu koncentruojamasi į tikslus bei būdus, kaip juos įgyvendinti, kuria aplinką, kupiną sėkmės ir laimėjimų.

Kuo didesnė komanda – tuo geriau

Per didelis komandos narių skaičius mažina darbo efektyvumą. Didelius kolektyvus sunku koordinuoti, be to, kuo grupėje daugiau žmonių, tuo didesnė tikimybė, kad joje atsiras vadinamųjų „laisvųjų jojikų“ (angl. Free rider). Tokie asmenys nusiims asmeninę atsakomybę ir leis kolegoms plušėti, patys nesukurdami jokios pridėtinės vertės.

Kolegos turi mėgti vienas kitą

Tarpusavio santykiai gali labai stipriai įtakoti produktyvumą, tačiau jeigu yra aiškus bendras tikslas, kurio siekia visi kolegos, tai jis bus svarbesnis už asmenines ambicijas.

Komandos formavimas yra nereikalingas

Daug vadovų mano, kad surinkus kompetentingą personalą, kartu vyks komandinis darbas. Komandos formavimas yra reikalingas, kadangi stiprios, protingos bei darbščios asmenybės neretai negali produktyviai dirbti grupėse. Konfliktai ir ginčai – neišvengiami, komandos formavimo užsiėmimai padeda grupėms geriau suprasti kitus kolektyvo narius ir sklandžiau bendrauti tarpusavyje.

Komandos nariai turi aukotis vardan bendros sėkmės

Aukojimasis išbalansuoja kolektyvo veiklą, kadangi atsisakydami vieno ar kito dalyko, kažko tikimės mainais. Negavę to, ko tikėjomės, nusiviliame. Tai labai atsiliepia bendrai darbo kokybei. Atsakingi kolektyvo nariai randa būdų, kaip suderinti asmeninius siekius bei komandinius tikslus.

Mūsų galvose įsišakniję mitai apie komandos formavimą trukdo kolektyvams dirbti produktyviau ir efektyviau. Įsidėmėkite bent keletą nurodytų prasimanymų ir greičiau pasieksite trokštamų rezultatų.

Komandos architektas
Saulius Bagdonas

Sužinoti daugiau apie komandos formavimo paslaugas>>
<<Grįžti į patarimų skiltį.

Redaktorius Povilas Kaušinis