Kelias į drąsą: emocinių būsenų suvokimas ir palikimas

 KELIAS Į DRĄSĄ: EMOCINIŲ BŪSENŲ SUVOKIMAS IR  PALIKIMAS

Drąsa yra viena svarbiausių savybių versle. Daugiau nei 90% turtingiausių žmonių (Forbes 500) drąsą įvardija kaip vieną reikšmingiausių sėkmingo žmogaus savybių. Drąsus žmogus geba ryžtingai priimti sprendimus, mažiau delsia ar atidėlioja, lengviau ir greičiau pasiekia užsibrėžtų tikslų.

Apmaudu, tačiau visuomenėje drąsai skiriama per mažai dėmesio. Laikoma, kad ji yra karių, lakūnų, gaisrininkų atributas. Kartais net esame mokomi nebūti pernelyg drąsiais. Nerizikuoti. Likti gerai apmokamame, bet nemėgstamame darbe. Sekti šeimos tradicijomis, paisyti visuomenės normų. Būti komforto zonoje.

Organizuodami drąsos mokymus analizuojame asmens sąryšį su emocijomis. Žmogus visada yra apimtas kažkokios būsenos ar emocijos. Einant link drąsos, jos gali būti tokios:

  • Pati žemiausia būsena yra apatija. Jos apimtas žmogus yra visiškai neveiksnus bei abejingas aplinkai.
  • Kiek aukščiau yra širdgėla. Jos apimti pradedame ieškoti nesėkmių priežasčių. Daug mąstome, tačiau mažai veikiame.
  • Dar aukščiau yra baimė. Esant šios būsenos, aktyvumo yra daugiau. Kai kuriose situacijose žmonės gali atrodyti itin veiklūs, tačiau tuo pat metu būti kamuojami baimės – negauti pajamų, nepasiekti pripažinimo pan. Baimė įgalina veikti.
  • Kitas emocinis laiptelis – pyktis. Jis kyla, kai mes negalime įgyvendinti svarbaus tikslo. Supykę žmonės gali kalnus nuversti.
  • Toliau seka aistra. Plačiąja prasme. Materialiems dalykams, santykiams, hobiui ir pan. Žmonės, apimti aistros, būna itin entuziastingi bei veiklūs.
  • Tolesnė būsena – išdidumas. Gerai manydami apie save menkai įvertiname kitus veiksnius, tad galime būti labai aktyvūs.
  • Galiausiai pasiekiama drąsa.

 

Trys drąsos motyvai:

  1. Neišmanymas. Žmogus elgiasi narsiai, nes nesupranta grėsmės mąsto. Apie galimas pasekmes nemąstoma, tiesiog veikiama.
  2. Suvokimas. Asmuo suvokia rizikos mąstą, žino apie galimas pasekmes ir elgiasi kaip nusprendęs.
  3. Žinios. Žmogus tiksliai supranta, kokios galimos grėsmės, kaip joms pasiruošti, kaip jas suvaldyti. Išsiugdęs reikiamus įgūdžius pasirinktoje srityje tampa bebaimiu. Drąsa, kylanti iš žinojimo, o  ne iš baimės, aistros ar pykčio, yra pati natūraliausia.

 

Jeigu norite į savo gyvenimą atnešti teigiamų pokyčių, būti ryžtingesni, atrasti savo tikruosius tikslus ir laikytis planų, kaip jų pasiekti, teks būti narsiems. Norint išsiugdyti drąsą, iš pradžių reikia suvokti, kokiame emociniame lygyje esame ir sugebėti jį palikti. O būdami narsūs ir pasitikėdami savimi, pasitikėsime ir kolektyvu.

Komandos architektas
Agnius Paplauskas

Sužinoti daugiau apie komandos formavimo paslaugas>>
<<Grįžti į patarimų skiltį.

Redaktorius Povilas Kaušinis